Koncert: Zpíváno do dálky: písně Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů

Vztah staršího, ženatého muže a mladé, tragické umělkyně v Paříži na počátku 2. světové války: to je příběh Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Je to však příběh, který je právě pro svou potenciální skandálnost často zkreslován a špatně chápán.

Koncert písní Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů je obohacen o doprovodný výklad pojednávající o čtyřletém vztahu Kaprálové a Martinů a mýtu, který kolem těchto dvou skladatelů vznikl. Koncert je jakousi ódou na předčasně ukončený život nejslavnější české skladatelky, jehož možné destinace, jak zeměpisné, tak umělecké, nikdy nepoznáme.

V duchu mezinárodní spolupráce, kterou se Opera Studio Praha vyznačuje, měl tento koncert premiéru koncem října 2017 ve Spojených státech. Tam sopranistku Emu Katrovas doprovázel Dr. Timothy Cheek, který věnoval podstatnou část své kariéry právě dílu Vítězslavy Kaprálové. Připravujeme též Českou verzi recitálu, kterou bude doprovázet talentovaná pianistka Andrea Mottlová. Anglický výklad ke koncertu připraví Ema Katrovas, která svou rešerši konzultuje s Karlou Hartl, přední znalkyní života a díla Vítězslavy Kaprálové a zakladatelkou Kaprálová Society. Českou verzi výkladu píše spisovatelka a překladatelka Viktoria Hradská.

 

Ema Katrovas (zpěv) www.emakatrovas.com

Andrea Mottlová (klavír) www.andrea-mottlova.com

 

Další reprízy:

13.9.2017, 17:00, kostel Sv. Vavřince, ukázky pro Klub přátel Pražského jara

18.10.2017, 12:00, University of Wisconsin, River Falls

24.10.2017, 19:30, Western Michigan University, Dalton School of Music